SKR intressebevakar EU och internationella frågor via medlemskap i organisationer och nätverk.
SKR är medlemmar i de europeiska kommun- och regionförbundens samarbetsorganisation, CEMR. Organisationen bedriver ett systematiskt påverkansarbete gentemot EU:s lagstiftning och främjar samarbete mellan sina medlemmar.
United Cities and Local Governments är en internationell intresseorganisation för städer och kommun- och regionförbund. UCLG arbetar för att stärka den lokala nivåns status globalt och tydliggöra kommuner och städers roll i det globala utvecklingsarbetet.
SKR deltar i den sociala dialog genom medlemskap och aktivt deltagande i CEEP, som är den tongivande europeiska arbetsgivarorganisationen för offentliga arbetsgivare. SKR deltar också i den sociala dialogen på sektorsnivå och branschnivå.
Titta först på våra frågor och svar som finns här på webbplatsen.
Tack för att du hjälper oss!